Na sploh je pergola lahko odličen prostor za sproščanje in razširjanje vašega bivalnega prostora na prostem. Znane so tudi vrtne ute ali pa vrtne pergole, ki so zgrajene za zaščito terase pred dežjem ali pred prekomernim soncem. Vse bolj priljubljene so tudi tako imenovane bioklimatske pergole, ki pa so res nekaj edinstvenega.

Kakovostne bioklimatske pergole vključujejo motorizirane lopatice ali rešetke, ki se nagnejo tako, da jih lahko prilagodite glede na to, koliko sončne svetlobe želite prejemati. Ob dežju rešetke oziroma lopatice lahko zaprete, da zaščitite prostor pred mokroto. To pa vam seveda omogoča popoln nadzor nad spreminjajočimi se vremenskimi pojavi.

 

Različne vrste instalacij za bioklimatske pergole

Na voljo so tri vrste insatalcij za bioklimatske pergole. To so samonosna pergola, stenska montaža ter viseča instalacija.

Za samonostne pergole je značilno, da so odlična namestitev za na vrt ali pa ob bazenu, če ga seveda imate. Je povsem samostojna konstrukcija, lahko je majhna ali precej velika. Slednje je predvsem odvisno od prostora, ki ga imate na razpolago.

Kaj vse vam zagotavlja izbira kakovostne bioklimatske pergole?

Stenska montaža bioklimatske pergole v praksi pomeni, da je konstrukcija povezana s stenami vašega doma ali pa s katero koli drugo konstrukcijo v prostorih vašega doma. Takšna vrsta nameščanja ima drogove ali pa stebre, ki jo kar se da učinkovito podpirajo. Velja pa za več kot odličen podaljšek doma. Uspešno dopolnjuje življenjski prostor, in sicer tako da ga razširja na prosto.

Ena od možnosti so torej tudi viseče inštalacije. To je tedaj, ko je pergola pritrjena na steno – na enak način kot stenska inštalacija, a brez podpornih stebrov, ki so povezani s tlemi.

 

Materiali bioklimatske pergole

Tako kot to velja za večino konstrukcij, ki jih postavljamo v zunanje pa tudi v notranje prostore, so bioklimatske pergole lahko izdelane iz številnih vrst materialov, na primer iz aluminija, lesa, plastike, kamna.